Slikarske tehnike 

2019-03-22

Osnovni likovni element slikarstva je boja.


Boje razlikujemo po fizičkim svojstvima, a to su : kromatske i aktomatske te prema dimenziji, a to su : kromatska kvaliteta, svjetlina i intenzitet te ton.

Slikarske tehnike dijelimo na:

  • suhe slikarske tehnike: olovke u boji, pastele, grataž i kolaž
  • mokre slikarske tehnike: tuš u boji, akvarel, batik, gvaš i tempera

Pastel - bijela kreda pomiješana bojom u prahu. Obično se oblikuje u štapiće. 

Grataž - slikarska tehnika građenja debele površine pastelom i struganjem gornjeg dijela pastele. Za tu tehniku najčešće se koristi uljna pastela koja se zatim struže olovkom ili oštricom. 

Kolaž - slikarska tehnika koja se sastoji od ljepljenja raznih materijala - papir, karton, fotografija, novine i sl. 

Akvarel - slikarska tehnika koja upotrebljava vodene boje. Tehnikom akvarela slika se prozirno tako da se vidi podloga. Možemo raditi na dva načina: na mokroj i na suhoj podlozi papira. 

Batik - slikarska tehnika pomoću voska nakon čega se crtež premaže akvarelom ili temperom. Boja se prima samo na mjestima gdje nije masno

Gvaš - vrsta vodenih boja; gušće je teksture tako da nema onu prozirnost akvarela.

Tempera -  tempera dolazi od riječi temperare što znači miješanje. To je slikarska tehnika u kojoj boja nastaje miješanjem pigmenta s otopinom ljepila i vezivnog sredstva. Tempera je gusta, neprozirna, pokrivna boja koja se često zastupljena u radu s djecom.


Sva prava zadržana 2019
Izradio Webnode
Izradite web-stranice besplatno! Ova web stranica napravljena je uz pomoć Webnode. Kreirajte svoju vlastitu web stranicu besplatno još danas! Započeti